ro | de

CĂUTARE IN STIRI

. . ŞTIRI ŞI EVENIMENTE

Durata: 20. 04 – 30. 06. 2017
Locul desfășurării: Muzeul Țării Făgărașului „Valer Literat”
Curatori: Adrian Georgescu, dr. Claudiu Munteanu și dr. Gheorghe Vasile Natea (M.N.Brukenthal - Muzeul de Istorie Casa Altemberger)
Organizatori: dr. Elena Băjenariu și Horia Pirău (Muzeul Țării Făgărașului)

Durata: aprilie – mai 2017
Curator: dr. Dan Ivănuș

link Mai multe detalii
Dăruiește naturii din energia ta în Muzeul Național Brukenthal Dăruiește naturii din energia ta în Muzeul Național Brukenthal
28.03.2017

Anul acesta, cu ocazia evenimentului Earth Hour, Muzeul Național Brukenthal dorește să celebreze un dublu bicentenar. Anul 1817 este cel al deschiderii primului muzeu public din România prin dorința testamentară a baronului Samuel von Brukenthal (1721-1803) și, totodată, anul oficial al inventării bicicletei de către baronul Karl Drais (1785-1851).
Vineri, 24 martie, începând cu orele 12:00 la sediile Muzeului de Istorie și a Muzeului de Istorie Naturală vor avea loc activități educative cu tema importanţei mijloacelor de transport nepoluante şi a istoricului bicicletei.