ro | de

. ARHIVA ŞTIRI

CĂUTARE IN STIRI

. . ŞTIRI ŞI EVENIMENTE

Simpozionul științific „Istorie Culturală și Patrimoniu” Simpozionul științific „Istorie Culturală și Patrimoniu”
28.06.2017

Organizatori: Muzeul Național Brukenthal și Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
Durata: 29.06-1.07.2017
Locul de desfășurare: Palatul Brukenthal
Coordonatori: dr. Alexandru Sonoc (MNB), prof. univ. dr. Mihaela Grancea (ULBS)

link Mai multe detalii
Zece ani de la deschiderea primelor ateliere ale calfelor la Sibiu Zece ani de la deschiderea primelor ateliere ale calfelor la Sibiu
26.06.2017

Proiectul: Prelucrarea lemnului și a fierului în Transilvania – ieri, astăzi și mâine
Locul desfășurării: Muzeul de Istorie Casa Altemberger, curtea interioară
Durată: 26.06 – 8.07.2017
Organizatori: Asociația Casa Calfelor Sibiu, Muzeul Național Brukenthal
Parteneri: Fundația Allianz Kulturstiftung, Primitiv Entertainment
Coordonator MN Brukenthal: Dr. Raluca Frîncu

link Mai multe detalii
Conferinţă ştiinţifică dedicată bicentenarului Muzeului Brukenthal Sibiu Conferinţă ştiinţifică dedicată bicentenarului Muzeului Brukenthal Sibiu
20.06.2017

Societatea de Studii Transilvane (Arbeitskreis für Siebenbürgische Landeskunde) organizează în perioada 16-18 iunie 2017 o conferinţă ştiinţifică la Muzeul National Brukenthal. Experţi din ţară şi din străinătate vor prezenta referate în care vor analiza în mod interdisciplinar importanţa Muzeul Brukenthal, care a fost deschis acum 200 de ani, cât şi personalitatea fondatorului lui, Samuel von Brukenthal (1721-1803). Lucrările conferinţei încep vineri, 16 iunie, ora 17, la Colegiul Naţional Samuel von Brukenthal (Piaţa Huet), continua sâmbătă, 17 iunie, începând cu ora 8:30 la Casa Albastră a Muzeului (Piaţa Mare), iar duminică va avea loc o excursie la Nocrich şi Avrig, locuri importante legate de viaţa şi activitatea lui Brukenthal.