ro | de

. ARHIVA ŞTIRI

CĂUTARE IN STIRI

. . ŞTIRI ŞI EVENIMENTE

Conferinţă ştiinţifică dedicată bicentenarului Muzeului Brukenthal Sibiu Conferinţă ştiinţifică dedicată bicentenarului Muzeului Brukenthal Sibiu
20.06.2017

Societatea de Studii Transilvane (Arbeitskreis für Siebenbürgische Landeskunde) organizează în perioada 16-18 iunie 2017 o conferinţă ştiinţifică la Muzeul National Brukenthal. Experţi din ţară şi din străinătate vor prezenta referate în care vor analiza în mod interdisciplinar importanţa Muzeul Brukenthal, care a fost deschis acum 200 de ani, cât şi personalitatea fondatorului lui, Samuel von Brukenthal (1721-1803). Lucrările conferinţei încep vineri, 16 iunie, ora 17, la Colegiul Naţional Samuel von Brukenthal (Piaţa Huet), continua sâmbătă, 17 iunie, începând cu ora 8:30 la Casa Albastră a Muzeului (Piaţa Mare), iar duminică va avea loc o excursie la Nocrich şi Avrig, locuri importante legate de viaţa şi activitatea lui Brukenthal.

link Mai multe detalii
Lansare de carte Lansare de carte
13.06.2017

Data: 13.06.2017