30 Sep, 2013

Expoziţia Peisagişti germani şi austrieci din secolele XVII-XIX din colecţia Muzeului Naţional Brukenthal Sibiu deschisă la Muzeul Bucovinei din Suceava
Durata: 19 septembrie – 20 octombrie, 2013

Curator: Dr. Valentin Mureşan

Text oferit de Valentin Mureşan, curatorul expoziţiei:
Expoziţia prezintă câteva dintre cel mai reprezentative peisaje ale unor cunoscuţi pictori germani şi austrieci din colecţia Galeriilor de artă ale Muzeului Naţional Brukenthal Sibiu. Selecţia de lucrări urmăreşte să ilustreze evoluţia genului peisajului din perioada secolelor XVII-XVIII şi până spre sfârşitul secolului XIX, de la începuturile peisagisticii baroce, până la apariţia peisajului de tip academist şi a celui combinat cu unele efecte impresioniste. Cele 26 de tablouri prezintă concis, dar edificator evoluţia peisajului german şi austriac de-a lungul acestor secole, alăturând lucrări ce provin din vechea colecţie a baronului Brukenthal, cu altele ce au fost achiziţionate în cursul secolului al XIX-lea, câteva dintre peisaje fiind expuse pentru prima dată în faţa publicului.

expo