16 Sep, 2013

În data de 14 septembrie, Muzeul de Istorie din cadrul Muzeului Naţional Brukenthal a găzduit spectacolul de teatru Forum şi Biblioteca vie, în cadrul Festivalului Egalităţii de Gen, ediţia a VIII-a.
Organizator: Asociaţia pentru Libertate şi Egalitate de Gen – A.L.E.G.
Eveniment în cadrul Agendei Culturale 2013, cu finanţare din partea Consiliului Judeţean Sibiu prin Biblioteca ASTRA
Festivalul susţine o campanie educativă adresată tinerilor, ce urmăreşte prevenirea violenţei în rândul lor şi promovarea de modele de comportament bazate pe respect şi egalitate, prin metode educative non-formale.

ev