02 Aug, 2013

Muzeul Naţional Brukenthal deschide expoziţia Fortificaţii medievale din Transilvania în colecţia Emil Fischer II la Muzeul Judeţean de Istorie Braşov.
Perioada: 31 iulie – 1 septembrie, 2013
Curator: Dr. Dan Ivănuş

Text oferit de curatorul expoziţiei:

Expoziţia Fortificaţii medievale din Transilvania în colecţia Emil Fischer II organizată de Muzeul Naţional Brukenthal – Muzeul de Istorie Casa Altemberger la Muzeul Judeţean de Istorie Braşov, îşi propune să valorifice valoroasa colecţie de clişee pe sticlă ce a aparţinut fraţilor Fischer, care au activat la Sibiu timp de zeci de ani. Fotografiile reproduse după clişee originale din perioada 1918-1950 prezintă imagini ale fortificaţiilor din patru cetăţi: Alba Iulia, Mediaş, Sibiu, Sighişoara, precum şi două castele: Bran şi Hunedoara.
eee