24 Jul, 2013

Expoziţia Maeştri ai artei româneşti. Lucrări de pictură din colecţia Muzeului Naţional Brukenthal se deschide la Muzeul de Artă din Braşov
Locul: Muzeul Artă Braşov, B-dul. Eroilor 21

Perioada:  26 iulie – 22 septembrie 2013

Vernisaj: Vineri, 26 iulie 2013, ora 13.00

Curator Muzeul Naţional Brukenthal: Dr. Iulia Mesea
Text oferit de curatorul expoziţiei:
Expoziţia reuneşte o selecţie de 62 de lucrări de pictură din colecţia  Muzeului Naţional Brukenthal, semnate de maeştri ai picturii româneşti (Theodor Aman, Nicolae Grigorescu, Ştefan Luchian, Theodor Pallady, Gheorghe Petraşcu, Nicolae Tonitza etc.). Lucrările incluse în cadrul expoziţiei ilustrează evoluţia picturii româneşti din prima jumătate a secolului al XIX-lea până în perioada interbelică, de la academism la avangardă şi post-impresionism.