21 Jun, 2013

Lansarea proiectului „Tichia Verde”
Vineri, 21 iunie 2013, orele 10:00, în Sala de Consiliu a Palatului Brukenthal, a avut loc lansarea proiectului „Tichia Verde – Management, Comunicare de Mediu şi Artă la Muzeul Naţional Brukenthal, Parohia Evanghelică şi Agenţia pentru Protecţia Mediului Sibiu”.
Partenerii proiectului sunt: Muzeul Naţional Brukenthal, Parohia Evanghelică C.A. Sibiu şi Agenţia pentru Protecţia Mediului Sibiu,  beneficiind de finanţarea Fundaţiei Germane de Mediu / Deutsche Bundesstiftung Umwelt şi a Ministerului Mediului şi al Schimbărilor Climatice.
Au fost prezenţi la lansare domnul Dr. Ulrich Witte – Directorul Departamentului pentru Comunicarea de Mediu şi Păstrarea Patrimoniului al Fundaţiei Germane de Mediu, doamna Claudia Domel – reprezentantul Fundaţiei Germane de Mediu în Europa Centrală şi de Est, domnul Kilian Dorr – Prim-preot al Parohiei Evanghelice Sibiu, doamna dr. Rodica Ciobanu – Şef Secţie Muzeul de Istorie Naturală, reprezentantul MNBrukenthal în cadrul proiectului, domnul Bogdan Gheorghe Trif – Director Executiv al Agenţiei pentru Protecţia Mediului şi doamna dr. Rodica Mihai – coordonator EMAS.

ev