05 Jun, 2013

Două expoziţii ale Muzeului Naţional Brukenthal deschise în luna mai la Muzeul de Artă din Timişoara
Începând cu data de 18 mai, Muzeul Naţional Brukenthal a deschis la Muzeul de Artă din Timişoara expoziţiile Portretişti germani şi austrieci din secolele XVII-XIX (curator dr. Valentin Mureşan) ce reuneşte lucrări aparţinând pictorilor: Gottfried Auerbach, Peter Brandel, Johann Kupetzky, Martin Meytens, Christian Seybold, Johann Feuerlein etc şi expoziţia Manifest (curator Casandra Vidrighin), rezultat al unui proiect de educaţie muzeală organizat de Muzeul Brukenthal în colaborare cu Colegiul „Gheorghe Lazăr” din Sibiu şi care ilustrează viziunea adolescentului asupra artei contemporane.
Vernisajele celor două expoziţii au constituit parte din programul de Noaptea Muzeelor 2013 al Muzeului de Artă din Timişoara.
ev