16 Apr, 2013

Muzeul Naţional Brukenthal deschide două expoziţii la Muzeul Olteniei din Craiova
Text primit de la curatorii expoziţiilor:

În perioada 1.04 – 1.06 2013, Muzeul Olteniei din Craiova găzduieşte două expoziţii dedicate colecţiilor din cadrul Muzeului Naţional Brukenthal – Muzeul de Istorie Casa Altemberger.
Expoziţia Cositoare din colecţia Muzeului Naţional Brukenthal (curator Olga Beşliu) conţine 60 de obiecte de cositor, vase simple, neornamentate, dar şi obiecte fin decorate prin turnare sau gravare cu motive vegetale, animaliere sau scene figurative, câteva aparţinând aşa numitului "cositor fin”, adevărate opere de artă ce atestă înalta măiestrie a meşterilor stănari, datând din secolele XVI-XIX.
ex