16 Apr, 2013

Castelul Karolyi din Carei deschide o expoziţie a Muzeului Naţional Brukenthal
Text de la curatorul expoziţiei, dr. Anca Niţoi:
Începând cu joi 4 aprilie Castelul Karolyi din Carei găzduieşte expoziţia „Arsenalul şi Camera de arme a Sibiului în perioada medievală şi modernă” realizată de Muzeul Naţional Brukenthal. Expoziţia pune în valoare un număr de 150 de piese ale Colecţiei de Arme şi Armuri a Muzeului de Istorie Casa Altemberger. Piesele expuse în cadrul expoziţiei sunt, aşa cum se regăseau şi în inventarele Camerei de Arme, arme albe – spade, suliţe, topoare, halebarde, săbii moderne, capete de buzdugan -, echipament militar – cuirase, cămăşi de zale, căşti şi coifuri- sau arme de foc puşti cu fitil, puşti şi pistoale cu cremene, puşti şi pistoale cu capsă.
Prin această expoziţie Muzeul Naţional Brukenthal şi-a propus să prezinte publicului sătmărean o parte a celei mai importante colecţii de armament şi echipament militar din Transilvania ilustrând importanţa burgului sud transilvan din punct de vedere politic, militar şi economic în perioada medievală şi modernă.
Cei peste 1.000 de vizitatori înregistraţi în prima săptămână sunt dovada importanţei expoziţiei precum şi impactul avut de aceasta în rândul publicului din Carei.

ex