28 Sep, 2011

Muzeul Naţional Brukenthal în The Best in Heritage Excellence Club

În perioada 22 – 25.09.2011, Muzeul Naţional Brukenthal a participat la conferinţa anuală The Best in Heritage, singurul eveniment internaţional de prezentare a proiectelor de valorificare a patrimoniului cultural, desfăşurat in Dubrovnik, Croaţia, organizat de European Heritage Association în colaborare cu Europa Nostra.
Parafrazând faimoasa formulă a relativităţii, demersul The Best in Heritage îşi propune să promoveze inovaţia în sfera domeniului memoriei colective, muzeelor şi monumentelor:

E = m ∙ c2
E = excelenţă
m = memorie, muzee, monumente
c  = comunicare

Instituţiile invitate să participe la conferinţa anuală de la Dubrovnik sunt primite în The Best in Heritage Excellence Club, intrând în reţeaua excelenţei practice în valorificarea patrimoniului.
Muzeul Naţional Brukenthal a participat cu prezentarea programului de pedagogie muzeală „Descoperind Muzeul”, premiat în anul 2010 cu Europa Nostra Award, acordat de Uniunea Europeană.

best_of_heritage.jpg

diploma_dubrovnik.jpg