17 Jun, 2010

Premiul Uniunii Europene pentru Patrimoniu Cultural – Europa Nostra 2010

În data de 9 iunie, anul curent, a avut loc la Istanbul ceremonia de decernare a Premiilor Uniunii Europene pentru Patrimoniu Cultural – Europa Nostra 2010.
Premiat la Categoria 4 „Education, Training and Awareness Raising” pentru programul de pedagogie muzeală „Descoperind Muzeul”, Muzeul Naţional Brukenthal a fost reprezentat la ceremonie de coordonatorul proiectului, Dana  Roxana Hrib.

Argumentul juriului pentru acordarea premiului a fost: Juriul a decis să premieze acest proiect pentru exemplara abordare pedagogică folosită în dezvoltarea programelor educative ale muzeului în scopul atragerii publicului tânăr. Aspectul intercultural al proiectului ca şi remarcabila bază ştiinţifică a publicaţiilor editate, este un excelent exemplu pentru schimbarea abordării clasice a muzeului într-un instrument de conştientizare.

europa_nostra_1.jpg

europa_nostra_2.jpg